Białość papieru

Asparagus and blank paper on a mat

Jedną z głównych cech papieru jest jego biel, często mylona z połyskiem. Biały punkt artykułu wyznaczają normy CIE, których pochodzenie przedstawiono w kolejnych akapitach.

 CIE Biały to wizualna percepcja punktu bieli płyty, niezależnie od tego, czy podczas produkcji użyto rozjaśniaczy optycznych i czy zachowano warunki oświetleniowe zbliżone do światła dziennego. Biel papieru jest mierzona w skali CIE, w przeciwieństwie do bieli ISO, która opiera się na odbiciach całego widma, takich jak fale światła czerwonego, pomarańczowego, żółtego itp.

 We właściwościach papieru punkt bieli można wyrazić na trzy różne sposoby i wartości liczbowe pomiędzy 90 a 170. Bo tak jest? Zapotrzebowanie na papiery o lepszej białości doprowadziło do wprowadzenia wybielaczy optycznych do produkcji papieru, zmieniając w ten sposób i skalując wyniki pomiarów.

Białość papieru CIE

Punkt bieli papieru wyznaczany jest zgodnie ze skalą CIE przyjętą przez Międzynarodową Komisję Oświetleniową. W tej skali biały kolor papieru określany jest w jednostkach od 130 do 170 i jest mierzony współczynnikiem odbicia całego widma.

 Do pomiaru punktu bieli papieru metodą CIE należy zastosować w urządzeniu pomiarowym specjalną lampę o szerokim spektrum, a program komputerowy powinien wyliczyć wartość przez dodanie widma. Wyniki nie są wyrażone w procentach, jak będzie to miało miejsce w następujących dwóch metodach, ale w jednostkach.

Inne metody pomiaru białości papieru

Metoda pomiaru bieli papieru zawierającego rozjaśniacze optyczne przy użyciu lampy ultrafioletowej o wąskim spektrum. Promieniowanie zamieniane jest przez nabłyszczacz na światło widzialne, co daje lepsze wyniki niż płyta bez nabłyszczacza. W zależności od ilości użytego nabłyszczacza stopień białości papieru można mierzyć od 90% do 110%.

 Punkt bieli papieru mierzony w świetle bez składnika UV ma najniższą wartość – jego pomiar wynosi około 90% i pokazuje punkt bieli związany z próbką (siarczan baru). Odzwierciedlają również biel włókien i wypełniaczy.

Odcienie białości papieru

White point to jeden z parametrów oprócz wysokiego efektu wizualnego, nie wpływa na dalszą obróbkę papieru. Kolejnym parametrem związanym z punktem bieli jest kolor LAB (czyli odcienie papieru). Ludzkie oko odbiera odcienie w bardzo specyficzny sposób. Pomimo tych samych wyników bieli uzyskiwanych za pomocą urządzeń, niektóre karty wydają się bielsze niż inne. Jeśli papier jest lekko żółty, jest uważany za mniej biały niż papier z niebieskim odcieniem. Ludzkie oko odbiera tę biel poprzez barwnik dodany do papieru zwany barwnikiem gradientowym.

 Odrobina barwnika zmienia kolor papieru na różowy (stosowany dawniej) lub niebieski (stosowany dzisiaj) – aby zapobiec żółknięciu. Dążenie do uczynienia papieru bielszym doprowadziło do tego, że dziś papier jest bardzo, bardzo rzucający się w oczy biały. Papier ten może być stosowany w prezentacjach, gdy zależy nam na wyraźnym wrażeniu i żywych kolorach (pożądany efekt). Gdybyśmy jednak chcieli przeczytać długi esej wydrukowany na takim papierze, nasze oczy mogą się odwrócić. Dlatego też papier o niższej bieli używany do tych celów, ze względu na niższy koszt, jest również używany do kontroli.

Golden pen notepads and keyboard on white background
Technika Nauka

Długopis ścieralny

  Ścieralne długopisy od zawsze znajdują się w naszych biurach i zestawach dla dzieci. Ale czy wiesz, jak działają? Pilot FriXion – rewolucja w pisaniu Historia ścieralnych długopisów zaczyna się jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W 1975 roku japońska firma Pilot opracowała atrament, który może zmieniać kolor pod wpływem temperatury. Jednak jego cząsteczki są zbyt duże, […]

  czytaj
  Nauka

  Nowa galaktyka spiralna

   Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił odległą galaktykę spiralną. Zawiera ona około trzech milionów gwiazd. Zbliżona do Ziemi jest oddalona o około 100 milionów lat świetlnych. Wykryta przez kosmiczny teleskop Hubble’a galaktyka spiralna zawiera około trzech milionów gwiazd. Zbliżona do Ziemi jest oddalona o około 100 milionów lat świetlnych. Galaktyka spiralna jest rodzajem galaktyki, w której gwiazdy […]

   czytaj
   Nauka

   Podstawy termodynamiki

    Termodynamika to dział fizyki, który zajmuje się badaniem związków między energiami i ich przemianami. Energia jest wszechobecna i każdy proces fizyczny jest jej przejawem. Energia może przybierać różne formy, ale w każdym przypadku jest ona w stanie wykonywać pracę. Aby zrozumieć podstawy termodynamiki, należy zapoznać się z trzema podstawowymi pojęciami: energią, pracą i ciepłem. Energia […]

    czytaj