Ze wszystkich odnawialnych źródeł energii biogaz, będący produktem fermentacji beztlenowej materii organicznej wydaje się jedną z najbardziej interesujących opcji przyszłości energetyki. Jest on bardzo podobny do kopalnego gazu ziemnego, ale posiada szereg cech szczególnych, które zdecydowanie warto poznać. W poniższym artykule opowiemy nieco więcej o tym, czym jest biogaz, jak się go wytwarza, jakie są jego zalety i wady, a także jakie są jego główne zastosowania. Serdecznie zapraszamy.
Najważniejsze informacje o biogazie
Biogaz to gaz ziemny produkowany z biomasy, czyli odpadów pochodzenia biologicznego. Z tego powodu znany jest jako biogaz. W przeważającej części, ponieważ aż 90%, lub nawet więcej tego typu gazu stanowi metan. Z tego powodu bywa niekiedy określany również mianem biometanu. A pozostałe 10%? Tutaj możemy mówić m.in. o dwutlenku węgla, wody i innych zanieczyszczeń. Jak wyjaśnimy poniżej, skład biogazu jest istotny.
W rzeczywistości inną popularną nazwą biogazu jest „odnawialny gaz ziemny” i jest traktowany jako zielona energia – dla odróżnienia od tradycyjnego gazu ziemnego, który pochodzi z kopalin, takich jak węgiel i ropa naftowa.
Czy biogaz jest czystym źródłem energii?
Biogaz ma potencjał, by stać się czystym źródłem energii, ale prawda jest taka, że w praktyce wiele zależy od tego, w jaki sposób wytwarzany, a także, w jaki sposób jest on wykorzystywany.
Na początek przypomnijmy, że 10% składu biogazu stanowi dwutlenek węgla, woda i zanieczyszczenia. W momencie, gdy biogaz jest wykorzystywany do napędzania silnika lub wytwarzania energii elektrycznej, jest spalany w taki sam sposób, jak gaz ziemny pochodzenia kopalnego. W związku z tym woda odparowuje do atmosfery bez przeszkód. Jednak głównym gazem cieplarnianym jest dwutlenek węgla (CO2), który może stanowić problem. A co z metanem? Jeśli biogaz spala się całkowicie, metan nie jest uwalniany do atmosfery, a więc jest całkowicie bezpieczny. Jeśli jednak tak się nie dzieje, część metanu jest uwalniana do atmosfery. Metan nie stanowi poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia, ale jest drugim co do wielkości globalnym czynnikiem przyczyniającym się do efektu cieplarnianego. Z tych wszystkich powodów biogaz może być potencjalnie całkowicie czystym źródłem energii. Przyszłość w energetyce należy do Odnawialnych Źródeł Energii. Więcej informacji niezbędnych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców znajdziesz na Polenergia Sprzedaż.
Jak powstaje biogaz?
Biogaz jest wytwarzany przez mikroorganizmy obecne w odpadach wytwarzanych biologicznie, takich jak obornik, materiał roślinny, ścieki itp. Biogaz jest naturalnym produktem fermentacji beztlenowej tych mikroorganizmów, dlatego też ta naturalna reakcja jest wykorzystywana i realizowana przemysłowo w zamkniętym systemie zwanym bioreaktorem.
Produkcja biogazu odbywa się zazwyczaj na składowiskach bioodpadów lub w gospodarstwach rolnych i zagrodach dla zwierząt, które dysponują dużą ilością niezbędnego materiału do produkcji. Stamtąd biogaz jest przewożony do zakładów przetwórczych, gdzie jest oczyszczany, co pozwala na usunięcie jak największej ilości zanieczyszczeń.
Jakie są zalety biogazu?
- Jest on praktycznie identyczny, jak gaz ziemny, co pozwala na jego transport i wykorzystanie bezpośrednio poprzez istniejącą sieć gazową do miejsc, w których jest potrzebny.
- Może być również sprężany i przechowywany bezpośrednio tak jak gaz ziemny. Oznacza to, że nie trzeba modernizować istniejącej sieci ani wykonywać żadnych specjalnych czynności.
- Jest czystszy niż jakiekolwiek inne paliwo kopalne.
- Jest odnawialny.
Jakie są wady biogazu?
- W niektórych przypadkach może nie być w 100% czysty.
- Niewiele wykorzystanie postępu technologicznego. Produkcja jest mało wydajna i nie ma zbyt wielu możliwości zastosowania nowych technologii, dzięki którym gaz byłby bardziej zasobny, tańszy lub łatwiejszy do pozyskania.