Zbieranie kamieni to temat, który niejednemu rolnikowi spędza sen z powiek. To zupełnie zrozumiałe. Niechciane skałki różnych wielkości szczególnie podczas praw mogą nieodwracalnie uszkodzić kosztowny sprzęt służący np. do upraw. Skąd się tam biorą? Jak szybko i skutecznie usunąć je z pola? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Zakamienione grunty rolne są zmorą wielu rolników. Mimo że ręczne zbieranie kamieni w dalszym ciągu jest metodą cieszącą się ogromną popularnością, to przy kilkudziesięciu hektarach może stać się koszmarem, o którym większość rolników chciałaby możliwie jak najszybciej zapomnieć. Co więcej, tego typu praktyka z roku na rok staje się coraz droższa, a chętnych do pracy jest niestety coraz mniej. Jest to bowiem zadanie bardzo czasochłonne, więc koszty muszą być adekwatne do wykonanej pracy.
W zbieraniu kamieni najważniejsza jest systematyczność
Warto pamiętać jednocześnie, że zbieranie kamieni podobnie jak pozbywanie się chwastów, powinno być wykonywane regularnie. Tylko tym sposobem możliwe jest uniknięcie niszczenia maszyn podczas pracy w polu. Po ich pozbieraniu znacznie łatwiej wykonać uprawę, siew, a na koniec zbiór. Na tym etapie warto byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie skąd właściwie na polach biorą się kamienie?
Według powszechnienie znanej teorii powodem są ruchy skorupy ziemskiej, warunki pogodowe, jak np. mróz, a także prace polowe, które powodują przemieszczanie kamieni z wnętrza ziemi ku powierzchni. To właśnie dlatego nawet najdokładniejsze i najskrupulatniejsze uprzątnięcie skałek nie jest w stanie zagwarantować, jak długo pożądany efekt będzie się utrzymywał, ani jaki jest szacowany czas zbierania kamieni.
Zbieracz kamieni rozwiązaniem niechcianych problemów?
Tak jak już wspominaliśmy zbieranie kamieni to niezwykle pracochłonne zadanie. Nie bez przyczyny właściciele niektórych gospodarstw zrezygnowani rozkładają ręce i postanawiają rozpocząć uprawy na zakamienionych powierzchniach. Nie jest to jednak najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Przypomnijmy, że oczyszczenie ziemi chwastów, zbieranie kamieni, pędów, korzeni oraz kamieni jest priorytetowym zabiegiem, jaki należy wykonać, przygotowując teren pod uprawy. W Polsce zakamienione jest bowiem niemal 30% powierzchni gruntów rolnych.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się zbieranie kamieni maszynowo. W tym przypadku z pomocą przyjdzie profesjonalny zbieracz kamieni, działający z dużą dokładnością. Innowacyjna Husarya to urządzenie dokładne, efektywne, ekologicznie a przede wszystkim ekonomiczne i wydajne. Przypomnijmy, że nowoczesna formule sprawia, że zebrane przez maszynę kamienie trafiają do bębna, w którym podlegają procesowi oczyszczania.
Mimo że zbieranie kamieni i uporządkowywanie pola jest nieodłącznym elementem rolnictwo, to warto korzystać z dostępnych na rynku udogodnień, które skutecznie usprawnią proces.