Oświetlenie mieszkania – jak zrobić to stylowo i funkcjonalnie?

Oświetlenie mieszkania, a co za tym idzie odpowiednie rozplanowanie, rozmieszczenie oraz wybór właściwych lamp i żyrandoli są niezwykle istotne podczas aranżacji wnętrz. Dobry projekt oświetlenia powinien być dobierany indywidualnie do każdego z pomieszczeń. Wymagają one bowiem innej barwy i mocy światła. 

Oświetlenie mieszkania. O czym należy pamiętać? 

Aby dobrze rozplanować oświetlenie mieszkania, należy pamiętać o tym, że światła we wnętrzu nie może być ani za dużo, ani za mało. W rzeczywistości potrzebujemy trzech rodzajów oświetlenia:

 1. Światło ogólne, czyli takie, które oświetli dane pomieszczenie.
 2. Światło dekoracyjne, którego głównym zadaniem jest podkreślenie i uwypuklenie pojedynczych mebli, czy elementów wystroju. Oświetlenie to nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. 
 3. Światło robocze służące do wykonywania różnych prac, np. lampka nad biurkiem czy dodatkowe oświetlenie przy lustrze. 

Ponadto projekt oświetlenia powinien zawierać kilka źródeł światła. Najważniejszym jest oczywiście oświetlenie sufitowe. 

Projekt oświetlenia. Co warto uwzględnić w planach?

Każde z pomieszczeń wymaga innego rodzaju światła. O ile w kuchni najlepiej sprawdzi się światło podobne do naturalnego, tak w sypialni czy salonie warto postawić na barwy ciepłe i delikatne dla oka.

Projekt oświetlenia łazienkowego powinien zawierać kilka źródeł. Zaleca się, aby główne światło pochodziło z żarówki o neutralnej barwie. Z kolei w okolicach luster zamontować można żarówki o barwie neutralnej lub lekko zimnej. 

Podczas planowania oświetlenia w pokoju dziecięcym pokoju należy pamiętać o tym, że światło żółte oraz ciepłe białe sprzyjają relaksowi i usypianiu. Dodatkowe lampy nadadzą pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. 

Oświetlenie korytarza w domu jednorodzinnym

W przypadku oświetlenia korytarza w domu jednorodzinnym doskonale sprawdzi się rozmieszczenie większej ilość pojedynczych lamp lub jedną większą lampę. W tym przypadku będzie pełniło ono również funkcję dekoracyjną.

Main

Czym jest białość papieru i jak wpływa na druk?

  Dla wielu rodzajów papieru (drukarskiego i piśmienniczego, kreślarskiego, malarskiego, fotograficznego) biel jest ważnym wskaźnikiem jakości, ponieważ tekst, rysunek lub obraz drukowany, kreślony, rysowany piórem, pędzlem lub metodą fotograficzną kontrastuje w mniejszym lub większym stopniu z powierzchnią arkusza papieru, w zależności od białości papieru. To w dużej mierze decyduje o wartości użytkowej papieru. Od czego zależy? […]

  czytaj
  Photo of vegetable salad in bowls
  Main

  Dieta śródziemnomorska – korzyści zdrowotne i zasady odżywiania.

   Dieta śródziemnomorska to jedna z najzdrowszych diet na świecie. Opiera się na tradycyjnym sposobie odżywiania ludzi zamieszkujących kraje południowej Europy, takich jak Włochy, Grecja czy Hiszpania. Składa się z bogatej w warzywa, owoce, orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, owoce morza, drób i jaja, a także niewielkich ilości czerwonego mięsa i cukru. Dieta śródziemnomorska jest […]

   czytaj
   Main

   Papierowe klosze i abażury, czyli najmodniejszy dodatek nie tylko nowoczesnych wnętrz

    Podczas aranżacji i wyposażania czterech kątów skupiamy się przede wszystkim na wygodzie i komforcie. Chcemy, aby mieszkanie było naszym azylem, w którym będziemy czuć się bezpiecznie. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zapominamy o tym, aby wnętrza były modne, stylowe i wykończone ze smakiem! Zarówno w przypadku mebli, jak i dodatków, czy lamp oraz oświetlenia […]

    czytaj