Oświetlenie mieszkania, a co za tym idzie odpowiednie rozplanowanie, rozmieszczenie oraz wybór właściwych lamp i żyrandoli są niezwykle istotne podczas aranżacji wnętrz. Dobry projekt oświetlenia powinien być dobierany indywidualnie do każdego z pomieszczeń. Wymagają one bowiem innej barwy i mocy światła.
Oświetlenie mieszkania. O czym należy pamiętać?
Aby dobrze rozplanować oświetlenie mieszkania, należy pamiętać o tym, że światła we wnętrzu nie może być ani za dużo, ani za mało. W rzeczywistości potrzebujemy trzech rodzajów oświetlenia:
- Światło ogólne, czyli takie, które oświetli dane pomieszczenie.
- Światło dekoracyjne, którego głównym zadaniem jest podkreślenie i uwypuklenie pojedynczych mebli, czy elementów wystroju. Oświetlenie to nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.
- Światło robocze służące do wykonywania różnych prac, np. lampka nad biurkiem czy dodatkowe oświetlenie przy lustrze.
Ponadto projekt oświetlenia powinien zawierać kilka źródeł światła. Najważniejszym jest oczywiście oświetlenie sufitowe.
Projekt oświetlenia. Co warto uwzględnić w planach?
Każde z pomieszczeń wymaga innego rodzaju światła. O ile w kuchni najlepiej sprawdzi się światło podobne do naturalnego, tak w sypialni czy salonie warto postawić na barwy ciepłe i delikatne dla oka.
Projekt oświetlenia łazienkowego powinien zawierać kilka źródeł. Zaleca się, aby główne światło pochodziło z żarówki o neutralnej barwie. Z kolei w okolicach luster zamontować można żarówki o barwie neutralnej lub lekko zimnej.
Podczas planowania oświetlenia w pokoju dziecięcym pokoju należy pamiętać o tym, że światło żółte oraz ciepłe białe sprzyjają relaksowi i usypianiu. Dodatkowe lampy nadadzą pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.
Oświetlenie korytarza w domu jednorodzinnym
W przypadku oświetlenia korytarza w domu jednorodzinnym doskonale sprawdzi się rozmieszczenie większej ilość pojedynczych lamp lub jedną większą lampę. W tym przypadku będzie pełniło ono również funkcję dekoracyjną.